Z kart historii

Dziwnówek pojawia się w źródłach historycznych po raz pierwszy w roku 1503 przy podpisaniu umowy dzierżawnej na karczmę “Lutke Divenov”. Od samego początku była to wieś rybacka. W 1870 r. znajdowały się tu ponoć 23 budynki mieszkalne i 12 przemysłowych.

Dziwnówek jako miejscowość letniskowa zaczął działać już w 1867 r. kiedy to wynajmowano letnikom 24 pokoje. Od 1928 roku nastąpiła zmiana nazwy z Klein Divenow na Wald Divenow. Do roku 1945 nie było we wsi szkoły ani kościoła. Po wojnie nastąpiła rozbudowa Dziwnówka w kierunku północno-zachodnim, ponieważ po wojnie powróciła tu część polskich uchodźców oraz żołnierzy biorących udział w walkach w III 1945.

W Dziwnówku osiedlili się wspomniani uchodźcy i żołnierze, sprowadzili swoje rodziny z głębi kraju, albo kresów wschodnich. Z tamtych czasów pozostało tylko kilka domów w tzw. “Starym Dziwnówku.”

Dziwnówek jest do dziś miejscowością wypoczynkową. Powstało tu wiele hoteli pensjonatów i kempingów. Od Dziwnowa odległy jest o 4 km. Z drugiej jego strony rozpoczyna się Wybrzeże Rewalskie. Jest chętnie odwiedzany przez turystów. Charakterystycznym jego symbolem jest stojąca w centrum atrapa latarni morskiej, a od niedawna zegar słoneczny przy wyjściu na plażę.

Facebook
Instagram